Bezpieczna Przystań
 
Strona główna    O Fundacji    Adopcje    Koty miejskie   Porady    Kontakt   
  Dla niezdecydowanych
Dorosły czy kociak?
Niebezpieczne rośliny
Zabezpieczenie okien i balkonów
Przygotowanie domu na przyjęcie kota
Przewożenie zwierząt w samochodzie
Kastracja kotów
Żywienie kota
Zapewnij swojemu kotu rozrywkę
Karmienie kociąt
Co zrobić, żeby nie zgubić kota?
Jak odnaleźć zagubionego kota?

Żywienie kota

Miłośnicy kotów nie dają powiedzieć złego słowa na temat tych uroczych zwierzaków, jednak z pewnością przyznają, że mruczki bywają kapryśne, także pod względem jedzenia. Niektórzy właściciele kotów zachodzą w głowę, jaką karmę tym razem kupić, by kot ją łaskawie skonsumował. Bardzo często zdarza się bowiem, że kot przejawia zainteresowanie daną karmą przez 2-3 dni po czym nagle przestaje ją jeść. Idealnej recepty na takie zachowanie kota nie ma, jednak są sposoby ograniczające ilość wyrzucanego do kosza jedzenia i sprawiające, że żywienie kota przestaje być problemem.

Urozmaicona dieta

Jeśli chodzi o upodobania kulinarne, koty są trochę podobne do ludzi, gdyż też lubią urozmaiconą dietę. Oznacza to, że pod ręką należy mieć zawsze karmę o różnych smakach: z dodatkiem wołowiny, drobiu, ryb itp. Oczywiście należy z uwagą obserwować pupila, gdyż niektóre osobniki mają swoje szczególne upodobania i zbyt częsta zmiana smaków też może być nietrafiona. Optymalnie jest zmieniać karmę co 3-4 dni. Jeśli karmi się kota zarówno karmą mokrą, jak i suchą, jest mniejszy kłopot z futrzanym niejadkiem. Zazwyczaj bowiem koty marudzą przy mokrej karmie, zaś w razie bardzo dokuczającego głodu wyjadają chrupki. Pamiętać należy, że kotom nie powinno się generalnie podawać ludzkiego jedzenia, choć są wyjątki np. twarożek czy gotowany kurczak (bez przypraw).

Jakość karmy też ma znaczenie

Wiele kotów, które od czasu do czasu dostają mięso, dość szybko zaczyna rozpoznawać jakość karmy z puszki czy torebki. Niestety większość reklamowanych produktów dla kotów ma w swoim składzie śladowe ilości mięsa (zazwyczaj tylko 4%!). Koty to wyczuwają, podobnie jak sztuczne dodatki i konserwanty. Czasami warto zainwestować w lepsze i pełnowartościowe pożywienie, zamiast ciągle wyrzucać niezjedzoną przez kota tanią karmę. Choć najlepsze karmy potrafią sporo kosztować, to jednak ich zakup opłaca się. Przez to, że zawierają dużo białka są bardziej sycące i kot po prostu mniej ich zjada.

Świeżość karmy przede wszystkim

Podobnie jak jakość, tak samo i świeżość karmy jest ważna w karmieniu kota. Futrzaki nie ruszą zeschniętego jedzenia, które leży przez cały dzień w misce. Pełną miskę należy trzymać w lodówce, zaś wyciągać ją na godzinę przed podaniem jej kotu (nie wolno podawać zwierzęciu zimnego jedzenia!). Jeśli kot nie jest zainteresowany zaserwowanym posiłkiem, trzeba miskę schować ponownie do lodówki, a całą procedurę powtórzyć kilka godzin później. Warunek świeżości dotyczy także karmy suchej. Ponieważ stoi ona w misce non stop na podłodze, normalną rzeczą jest, że osiada na niej kurz i brud. Jeśli kot nie zjada w ciągu dnia podanej porcji chrupek, należy je wymienić na nowe. Kot powinien mieć także cały czas dostęp do miski ze świeżą wodą.

Koty mają skomplikowany charakter i wymagają dużej uwagi ze strony człowieka. Baczna obserwacja pupila oraz cierpliwość do jego różnych zachowań z pewnością jest najlepszą metodą na zrozumienie potrzeb zwierzęcia, także tych kulinarnych.

facebook

koty sterylizacja, koty kastracja, sterylizacja koty domowe, sterylizacja kotki, sterylizacja kotki wiek, żywienie kota po sterylizacji, kastracja kota kiedy, kastracja kota wiek, kastracja koty domowe, kastracja koty, kastracja kota cena warszawa, kastracja kota cena, sterylizacja kotki cena, sterylizacja kotki warszawa, sterylizacja kotki cennik, ile kosztuje sterylka, ile kosztuje sterylizacja kotki, ile kosztuje kastracja kota, psy sterylizacja, psy kastracja, sterylizacja psy domowe, sterylizacja suki, sterylizacja suki wiek, żywienie psa po sterylizacji, kastracja psa kiedy, kastracja psa wiek, kastracja psy domowe, kastracja psy, kastracja psa cena warszawa, kastracja psa cena, sterylizacja suki cena, sterylizacja suki warszawa, sterylizacja suki cennik, ile kosztuje sterylka, ile kosztuje sterylizacja suki, ile kosztuje kastracja psa,

Fundacja Ochrony Zwierząt "Bezpieczna Przystań", 01-962 Warszawa, ul. Przytyk 9/20
tel. (22) 835 64 38 | e-mail: annawydra@bezpiecznaprzystan.org.pl
KRS:0000267427 | Bank 15 1020 1026 0000 1602 0114 5549
IBAN: PL15 1020 1026 0000 1602 0114 5549 | SWIFT/BIC: BPKOPLPW