Bezpieczna Przystań
 
Strona główna    O Fundacji    Adopcje    Koty miejskie   Porady    Kontakt   
  Dla niezdecydowanych
Dorosły czy kociak?
Niebezpieczne rośliny
Zabezpieczenie okien i balkonów
Przygotowanie domu na przyjęcie kota
Przewożenie zwierząt w samochodzie
Kastracja kotów
Żywienie kota
Zapewnij swojemu kotu rozrywkę
Karmienie kociąt
Co zrobić, żeby nie zgubić kota?
Jak odnaleźć zagubionego kota?

Przewożenie zwierząt w samochodzie

Urlopowy wyjazd niejednokrotnie niesie za sobą konieczność przewiezienia samochodem także zwierząt. Aby uniknąć mandatów i nie narażać ich oraz siebie na niebezpieczeństwo, warto zwrócić uwagę na kilka spraw.

W przepisach o ruchu drogowym nie znajdziemy informacji wprost odnoszących się do tego, jak powinno się przewozić zwierzęta. Nie znaczy to jednak, że nasz ukochany owczarek może swobodnie skakać po samochodzie w trakcie jazdy. –Artykuł 60 pkt. 1 kodeksu drogowego zabrania kierowcom używania pojazdów w sposób zagrażający bezpieczeństwu osoby znajdującej się w pojeździe lub poza nim – tłumaczy Katarzyna Florkowska z serwisu Korkowo.pl – Można zatem uznać, że podstawą do wystawienia mandatu opiewającego na sumę nawet 200 złotych może być zwierzę, które jest przewożone w nieodpowiedni sposób – dodaje Florkowska.

Wielu zmotoryzowanych nie wyobraża sobie weekendowego wyjazdu bez swojego pupila. O ile przewiezienie małych gryzoni nie nastręcza większych kłopotów, to transportowanie większych zwierząt np. psa lub kota nie jest takie proste.

Przewożenie zwierząt niezgodnie z przepisami

Mało, który pies lubi podróżowanie samochodem sam z siebie. Czworonogi mają różne charaktery i jedne jest łatwiej przekonać do podróżowania autem, inne mniej. Osoby, które planują zabierać na samochodowe przejażdżki swojego zwierzaka powinny zawczasu zadbać o to, by psa do transportu autem przygotować.

Najlepiej sprawić, by podróż samochodem kojarzyła się psu z czymś przyjemnym. Dlatego nie jest dobrym pomysłem zabieranie czworonoga na pierwsze przejażdżki do weterynarza. Warto ustalić harmonogram tras i zabierać psa w miejsca, gdzie może się wybiegać, pobawić, tak by podróże kojarzyły mu się zazwyczaj z czymś przyjemnym. Co ważne, najpierw zacznijmy od krótszych dystansów, stopniowo zwiększając czas podróży. Zanim wyruszymy z psem w podróż zadbajmy o to, by był najedzony, ale nie podawajmy mu posiłku bezpośrednio przed wyjazdem.

Wymyślono już na szczęście kilka sposobów, które umożliwią swobodne a zarazem bezpieczne przewożenie pupila, choć wiążą się najczęściej z pewnymi wydatkami.

W przypadku kota należy zainwestować w specjalny transporter lub torbę transportową dla kota, które można położyć np. na podłodze samochodu.

Przewóz psów jest nieco bardziej skomplikowany, ponieważ pod uwagę trzeba wziąć rozmiar pupila. Jedną z metod jest przewożenie psa na tylnym siedzeniu na specjalnej, szerokiej macie przypominającej hamak, który z jednej strony chroni go przed upadkiem a z drugiej uniemożliwia przechadzki po pojeździe. Niektórzy przewożą psy w bagażniku. Warto pamiętać, że można je tam trzymać tylko wtedy, kiedy zwierzęta mają tam dostęp do powietrza np. dzięki kratce oddzielającej bagażnik od kabiny. Inny rozwiązaniem są specjalne szelki, które „przyczepiają” psa do siedzenia podobnie jak pasy używane przez ludzi.

Priorytetem podczas przewożenia psa w samochodzie jest bezpieczeństwo i komfort zwierzęcia. Jeżeli chcemy przewieźć psa na tylnej kanapie koniecznie załóżmy mu specjalne szelki, które instalujemy w gnieździe pasów bezpieczeństwa. Jednak najwygodniejszym sposobem na przewóz psa jest przewożenie go w klatce transportowej w bagażniku samochodu typu kombi lub w przypadku auta z kratką po prostu w bagażniku z podłogą wyłożoną matą antypoślizgową. Osoby, którym klatka kojarzy się z więzieniem uspokajamy, że psy nie wartościują przedmiotów, w związku z tym nie mają poczucia zniewolenia. Wręcz przeciwnie, jeżeli na podłodze ułożymy dodatkowo ulubiony kocyk psa i dorzucimy do tego ulubione zabawki zwierze będzie się czuło bezpiecznie.

Akcesoria do transportu zwierząt

Ile zatem może kosztować nas przewóz zwierzęcia? Najtańsze kocie transportery lub torby kosztują ok. 50 -100 złotych. Pasy bezpieczeństwa dla psa to wydatek od 25 do nawet 250 złotych. Wszystko zależy od ich wielkości, wykonania i renomy producenta. Jeśli chcemy przewozić psa w bagażniku to możemy kupić specjalne kratki ochronne. Ich cena oscyluje wokół 100 zł. Dodatkowo w ofercie dostępne są też bagażnikowe maty, które zapobiegają ślizganiu się psa; ich cena wynosi ok. 120 złotych. Matę-hamak do przewożenia psa można znaleźć już za ok. 70 złotych. Co warto brać pod uwagę podczas podejmowania decyzji o zakupie? Na pewno stan portfela oraz liczbę podróży w jakie udajemy się ze swoim zwierzęciem. Wypada też zastanowić się, jaki rodzaj transportowania najbardziej przypadnie naszemu pupilowi do gustu. W końcu majówkowy wypad ma być przyjemnością dla wszystkich.

facebook

koty sterylizacja, koty kastracja, sterylizacja koty domowe, sterylizacja kotki, sterylizacja kotki wiek, żywienie kota po sterylizacji, kastracja kota kiedy, kastracja kota wiek, kastracja koty domowe, kastracja koty, kastracja kota cena warszawa, kastracja kota cena, sterylizacja kotki cena, sterylizacja kotki warszawa, sterylizacja kotki cennik, ile kosztuje sterylka, ile kosztuje sterylizacja kotki, ile kosztuje kastracja kota, psy sterylizacja, psy kastracja, sterylizacja psy domowe, sterylizacja suki, sterylizacja suki wiek, żywienie psa po sterylizacji, kastracja psa kiedy, kastracja psa wiek, kastracja psy domowe, kastracja psy, kastracja psa cena warszawa, kastracja psa cena, sterylizacja suki cena, sterylizacja suki warszawa, sterylizacja suki cennik, ile kosztuje sterylka, ile kosztuje sterylizacja suki, ile kosztuje kastracja psa,

Fundacja Ochrony Zwierząt "Bezpieczna Przystań", 01-962 Warszawa, ul. Przytyk 9/20
tel. (22) 835 64 38 | e-mail: annawydra@bezpiecznaprzystan.org.pl
KRS:0000267427 | Bank 15 1020 1026 0000 1602 0114 5549
IBAN: PL15 1020 1026 0000 1602 0114 5549 | SWIFT/BIC: BPKOPLPW